Vytisknout

V neděli 6.11.2011 zajíždělo družstvo Boršic A do Prušánek. V pěkné vesničce kousek od Hodonína na nás čekal další soupeř. Tentokrát si myslím, že jsme byli nad jeho síly a zvítězili jsme celkem bez problémů 2,5 - 5,5 z pohledu Prušánek. Během zápasu bylo pár veselých chvilek, o které se také podělím. Bohužel rozhodčí zápasu nechtěl dovolit fotografování během hry, jenom prvních 5 minut, takže fotky jsou jenom ze začátku zápasu. I když mám zcela neslyšitelný fotoaparát, nedalo se nic dělat. Přitom rozhodčí si fotil zápas během celého průběhu.

Prušánky

Prušánky ELO Výsledek ELO Boršice A
 GAŠA Andrej  2257 1/2  2163 FIALA Václav
 MAYER Josef  2102 0 - 1  2247 DRTINA Milan
 FOJTÍK Tomáš  2083 0 - 1  2090 GABRIEL Adam
 CUPAL Miroslav  2047 0 - 1  2034 VOLČÍK Luděk
 PÁLKA Miroslav  1953 1 - 0  2018 KŘÍŽEK František
 KOCÁB Jan  1996 1/2  1854 BERNATÍK Lubomír
 DRYŠL Radek  1842 1/2  2028 HAVRÁNEK Michal
 PŘEDÍNSKÝ Vladan  1797 0 - 1  1980 NÁPLAVA Pavel
2,5 -5,5

Na místo jsme přijeli zcela neobvykle s půlhodinovým předstihem. Většinou to totiž honíme na poslední chvíli, a tak jsme z toho byli překvapení. Samotná hrací místnost je v areálu Obecního úřadu. Protože mám málo fotek ze samotného zápasu, podělím se o foto před hrací místností.

Prušánky - hrací místnost
hrací místnost (vpravo ten malý vchod)

Prušánky
Prušánky v neděli dopoledne

Prušánky
Prušánky v neděli dopoledne

Ve vedlejší místnosti hrálo další družstvo Prušánek, zřejmě nějakou nižší soutěž.

Nižší soutěž v Prušánkách
Když jsme přišli na místo, jiné družstva, která zde hrála, již byla v plném zápřahu

Po chvíli jsme zahájili zápas i my.

Zahájení zápasu
Bylo zahájeno, Prušánky - Boršice A

Na 1.šachovnici nastoupil s černými figurami Václav Fiala. Jeho partie byla velmi zajímavá a ostrá. Václav obětoval nějaký materiál za útok na soupeřova krále. Podle mě stál velmi nadějně a někde tam musel něco být. Houdini by se jistě vyřádil. Ale v tak divoké a kombinačními obraty nabité partii je v omezeném čase těžké najít rozhodující obrat. Soupeř taky vymýšlel různé fígle a tak partie postupně doputovala do koncovky, kdy měl soupeř za kvalitu tuším jednoho nebo dva pěšce. Po nějakém čase se soupeři dohodli na remíze.

1.šachovnice
Na 1.šachovnici je v tuto chvíli klid břed bouří

Na 2.šachovnici nastoupil za naše družstvo bílými fugurami výborný slovenský šachista Milan Drtina. Tady jsem partii moc neviděl, nicméně náš hráč soupeře přehrál a uplatnil poziční a prostorovou převahu k výhře.

2.šachovnice
Na 2.šachovnici si Milan Drtina s rozvahou poradil se svým soupeřem

Na 3.šachovnici hrál černými kameny Adam Gabriel. Jeho partie byla celkem zajímavá a rozhodně se nedá říct, že to byla nějaká uzavřená poziční lavírovačka. Soupeři se do sebe pustili odvážně v otevřené pozici. Nebylo se kde schovávat, a tak o partii rozhodovalo, kdo bude zkrátka rychleší v útoku na soupeřova otevřeného krále. Adam to nakonec zahrál velmi dobře a ke konci partie již měl svého krále v bezpečí, což se nedalo říct o soupeřovi. Zaznamenáváme další vítězství.

3.šachovnice
Na 3.šachovnici chvíli po zahájení zápasu

Na 4.šachovnici hrál bílými kameny Luděk Volčík. Jeho partie mně připadala, jakoby soupeři byli pořád v zahájení. Až jsem měl podezření, jestli vůbec tahají figurkama. No po chvilce jsem se zase podíval a již zde byly figurky poskládané do základního postavení a partie skončená. Začal jsem se pídit po výsledku a bylo mně sděleno, že Luděk vyhrál. Bylo to další uklidnění do našich řad.

4.šachovnice
4.šachovnice po prvních tazích

Na 5.šachovnici hrál černými kameny Ing.František Křížek. Tady bylo ze začátku partie veselo. Jeho soupeři se nelíbilo, že má pan Křížek u partie sušené švestky a protestoval u rozhodčího. Prý je podle pravidel FIDE u partie zakázáno cokoliv jíst, pouze se může pít. Pan Křížek tedy musel způsobně švestky schovat do kufříku. Bývaly doby, kdy si pan Křížek nosil k partii malou hromadu nakrájené čerstvé papriky a jablek. Většinou jsem měl to "štěstí", že jsem vedle něho hrál já. Ale to se nenašel žádný soupeř, který by si na toto stěžoval, a tak jsme trpěli všichni. Teď ty švestky mně celkem nevadí, nicméně se našel soupeř, kterému ano.

Samotnou partii potom soupeř vyhrál, když v koncovce uplatnil lepšího střelce. Jestli za to mohli švestky nebo ne, to vám nepovím.

5.šachovnice
Na 5.šachovnici se mně podařilo zachytit předmět doličný pár sekund před tím, než si soupeř Ing.Křížka na jeho švestky začal stěžovat

Na 6.šachovnici hrál hostující hráč z Polešovic Lubomír Bernatík. Jeho partii jsem sledoval se smíšenými pocity. V jednu chvíli jsem byl přesvědčený, že je prohraný. Dokonce přišla ztráta figury, což mě v mém názoru utvrdilo. Luboš si dal 2 energy drinky a nabídnul soupeři remízu. Ten ji odmítnul a nikdo se tomu nemůže divit. Nicméně další průběh partie nezvládnul a Luboš se dostal do nebezpečného protiútoku na soupeřova krále, který zůstal uprostřed šachovnice. Dokonce si mně řekl, ať mu podám z vedlejšího stolu další dámu. No nakonec soupeř raději sám remízu docílil, tuším že věčných šachem a byl rád.

6.šachovnice
6.šachovnice a Lubomír Bernatík s bílými

Na 7.šachovnici hrál černými figurami Michal Havránek. Moje partie byla taková bez větších akcí. Dostali jsme se do věžové koncovky, kdy jsem měl volného pěšce navíc. Kapitán družstva pan Křížek mi říkal, ať přijmu remízu, kterou mně soupeř nabídnul. Stav v tuto chvíli byl 4-0 pro nás, takže by bylo o výsledku rozhodnuto. Ale mně se ještě nechtělo, měl jsem pěšce navíc, prohrát to nešlo v žádném případě (snad jedině hrubým přehlédnutím věže), tak ať se soupeř ještě potrápí, navíc na zbývajících šachovnicích to rozhodně nebylo prohrané, což se asi po 5-ti minutách stalo na 6.šachovnici remízou. Takže jsem mohl pokračovat bez toho, abych nějak ohrozil naše vítězství. Sice jsem na začátku všem říkal, ať to urychlí, že spěchám domů, nakonec tam ostatní museli k jejich nevelké radosti čekat na mě. Soupeř chybu neudělal, a tak jsme opravdu skončili smírem.

7.šachovnice
Na 7.šachovnici krátce po zahájení zápasu

Na 8.šachovnici hrál bílými figurami Pavel Náplava. Jeho partie mně přišla zajímavá a myslím si, že měl pozici, ve které mohl reálně pomýšlet na partiové vítězství. Nicméně jeho soupeř někdy kolem 31. tahu překročil čas. Srandovní na tom bylo, že se velice divil a jeho ostatní spoluhráči také, že časový limit je 40 tahů na 1,5 hodiny. Oni si totiž mysleli, že limit je 30 tahů na 1,5 hodiny, takže v 31. tahu nikam nespěchal a pořádně se zamyslel. To, že mu spadl praporek nepovažoval za problém, až když byl rozhodčím skutečně ujištěn, že časová kontrola je až ve 40. tahu. No takže Pavlovi tahle soupeřova neznalost přinesla tuhle úsměvnou výhru.

8.šachovnice
Na 8.šachovnici zatím Pavlův soupeř nic netušil

Samotné výsledky všech zápasů 2.kola si můžete prohlédnout v oficiální zprávě vedoucího soutěže zde.